XPGDWT-H1-0000-00H7E
| Part Number | XPGDWT-H1-0000-00H7E |
| Manufacturer | Cree Inc. |
| Category | LED Lighting |
| Description | LED XLAMP XPG3 WARM WHITE SMD |
XPGDWT-H1-0000-00H7E Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | XPGDWT-H1-0000-00H7E PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cree Inc. |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Lighting - White |
| Series | Xlamp® XP-G3 |
| Color | White, Warm |
| CCT (K) | 3000K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | 144lm (139lm ~ 148lm) |
| Flux @ 25°C, Current - Test | - |
| Current - Test | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.73V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 151 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 |
| Current - Max | 2A |
| Viewing Angle | 125° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1414 (3535 Metric) |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.094" (2.39mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 8445 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
