XPEBTT-01-0000-00Y80
| Part Number | XPEBTT-01-0000-00Y80 |
| Manufacturer | Cree Inc. |
| Category | LED Lighting |
| Description | LED XLAMP XP-E TORCH WHT SMD |
XPEBTT-01-0000-00Y80 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | XPEBTT-01-0000-00Y80 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cree Inc. |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Lighting - White |
| Series | Xlamp® XP-E Torch |
| Color | White, Cool |
| CCT (K) | 6000K ~ 10500K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 370lm (360lm ~ 380lm) |
| Current - Test | 1.05A |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.5V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 101 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 65 (Typ) |
| Current - Max | 1.5A |
| Viewing Angle | 125° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1414 (3535 Metric) |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.094" (2.39mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 3128 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
