XP0555400L
Part Number
XP0555400L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Transistors
Description
TRANS 2NPN 40V 0.1A SMINI6
XP0555400L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models XP0555400L PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Semiconductors
Subcategory Bipolar (BJT) - Arrays
Series -
Transistor Type 2 NPN (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 40V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 1mA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 90 @ 10mA, 1V
Power - Max 150mW
Frequency - Transition 450MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)