XP0250100L
Part Number
XP0250100L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Transistors
Description
TRANS 2NPN 50V 0.1A SMINI5
XP0250100L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models XP0250100L PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Semiconductors
Subcategory Bipolar (BJT) - Arrays
Series -
Transistor Type 2 NPN (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 10mA, 100mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 160 @ 2mA, 10V
Power - Max 150mW
Frequency - Transition 150MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)