XN0560100L
Part Number
XN0560100L
Description
TRANS NPN/PNP 50V 0.1A MINI6
XN0560100L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models XN0560100L PCB Footprint and Symbol
Series -
Transistor Type NPN, PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 10mA, 100mA / 500mV @ 10mA, 100mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 160 @ 2mA, 10V
Power - Max 300mW
Frequency - Transition 150MHz, 80MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)