XN0440100L
Part Number
XN0440100L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Transistors
Description
TRANS 2PNP 50V 0.1A MINI6
XN0440100L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models XN0440100L PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Semiconductors
Subcategory Bipolar (BJT) - Arrays
Series -
Transistor Type 2 PNP (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 500mV @ 10mA, 100mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 160 @ 2mA, 10V
Power - Max 300mW
Frequency - Transition 80MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)