X9241AYVIZ
| Part Number | X9241AYVIZ |
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Category | Data Converter ICs |
| Description | IC DGTL POT 2KOHM 64TAP 20TSSOP |
X9241AYVIZ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | X9241AYVIZ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Digital Potentiometer ICs |
| Series | XDCP™ |
| Taper | Linear |
| Configuration | Potentiometer |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Taps | 64 |
| Resistance (Ohms) | 2k |
| Interface | I²C |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Voltage - Supply | 5V |
| Features | Selectable Address |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 40 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 2091 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
