WVL9EB1R2K
Part Number
WVL9EB1R2K
Manufacturer
Vishay Dale
Category
Inductors, Coils, Chokes
Description
WVL 1.2 10% EB E2
WVL9EB1R2K Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models WVL9EB1R2K PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Dale
Product Line Passive Components
Subcategory Adjustable Inductors
Series WVL
Inductance 1.2µH
Tolerance ±10%
Q @ Freq 72 @ 7.9MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Size / Dimension 0.300" Dia (7.62mm)
Height 0.430" (10.92mm)