WAU20-2000
Part Number
WAU20-2000
Manufacturer
Triad Magnetics
Category
Power Supplies - Off-Board
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 20V 2A
WAU20-2000 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models WAU20-2000 PCB Footprint and Symbol
Brand Triad Magnetics
Product Line Power
Subcategory AC AC Wall Adapters
Series WAU20
Region Utilized North America
Form Wall Mount
Input Type Fixed Blade
Voltage - Input 120VAC
Voltage - Output 20VAC
Current - Output (Max) 2A
Power (Watts) 40W
No Load Power Consumption -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency -
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension 2.17" L x 2.68" W x 3.35" H (55.0mm x 68.0mm x 85.0mm)