W83L604G
| Part Number | W83L604G |
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC I/O EXPANDER SMBUS 14B 20SSOP |
W83L604G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | W83L604G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Nuvoton Technology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | I/O Expanders |
| Series | - |
| Number of I/O | 14 |
| Interface | SMBus |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | Buzzer Outputs, LED Outputs, POR |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | 16mA |
| Clock Frequency | - |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 500 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
