W58-XB1A6A-20
Part Number
W58-XB1A6A-20
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Circuit Protection
Description
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC
W58-XB1A6A-20 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models W58-XB1A6A-20 PCB Footprint and Symbol
Brand TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product Line Power
Subcategory Circuit Breakers
Series W58
Breaker Type Thermal
Current Rating (Amps) 20A
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 50V