W2A4YC183KAT2F
Part Number
W2A4YC183KAT2F
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP ARRAY 0.018UF 16V X7R 0508
W2A4YC183KAT2F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models W2A4YC183KAT2F PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series IPC
Capacitance 0.018µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Dielectric Material Ceramic
Number of Capacitors 4
Circuit Type Isolated
Temperature Coefficient X7R
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0508 (1220 Metric)
Size / Dimension 0.051" L x 0.083" W (1.30mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.94mm)