VT57A
| Part Number | VT57A |
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Category | Transformers |
| Description | TRANSFORMER POTENTIAL 480/120 |
VT57A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | VT57A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Hammond Manufacturing |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Isolation Transformers and Autotransformers, Step Up, Step Down |
| Series | VT |
| Type | Isolation |
| Voltage - Primary | 480V |
| Voltage - Secondary | 120V |
| Power (Watts) | 8VA |
| 1st Connector | Screw Terminal |
| 2nd Connector | Screw Terminal |
Quick Inquiry
| In Stock | 482 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
