VS-VSKT250-14PBF
Part Number
VS-VSKT250-14PBF
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Category
Thyristors
Description
MOD THY/THY 1400V 250A MAGNA-PAK
VS-VSKT250-14PBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VS-VSKT250-14PBF PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.4kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 250A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 555A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max) 500mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)