VS-16RIA40
Part Number
VS-16RIA40
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Category
Thyristors
Description
SCR MED POWER 400V 16A TO-48
VS-16RIA40 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VS-16RIA40 PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs
Series -
Voltage - Off State 400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 60mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.75V
Current - On State (It (AV)) (Max) 16A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 35A
Current - Hold (Ih) (Max) 130mA
Current - Off State (Max) 10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 340A, 360A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -65°C ~ 125°C