VS-10MQ100NTRPBF
Part Number
VS-10MQ100NTRPBF
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
VS-10MQ100NTRPBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VS-10MQ100NTRPBF PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Single
Series -
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 780mV @ 1A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F 38pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Supplier Device Package SMA
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C