VOF-15B-S12
Part Number
VOF-15B-S12
Manufacturer
CUI
Category
Power Supplies - Board Mount
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
VOF-15B-S12 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VOF-15B-S12 PCB Footprint and Symbol
Brand CUI
Product Line Power
Subcategory AC DC Converters
Series VOF-15B (15W)
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.25A
Power (Watts) 15W
Applications ITE (Commercial)
Features DC Input Capable, Universal Input
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency 84.5%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-DIP Module
Size / Dimension 2.33" L x 1.67" W x 0.90" H (59.2mm x 42.3mm x 22.9mm)