VN7140AS-E
Part Number
VN7140AS-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Power Management ICs
Description
IC DVR HIGH-SIDE 1CH 8SOIC
VN7140AS-E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VN7140AS-E PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Semiconductors
Subcategory Power Distribution Switches, Load Drivers
Series VIPower™
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 1
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 4V ~ 28V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 8A
Rds On (Typ) 140mOhm
Input Type Non-Inverting
Features Auto Restart, Status Flag
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)