UVZ2A471MHD
Part Number
UVZ2A471MHD
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
UVZ2A471MHD Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UVZ2A471MHD PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UVZ
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 715mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0725A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)