UUG1V222MNQ1MS
| Part Number | UUG1V222MNQ1MS |
| Manufacturer | Nichicon |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD |
UUG1V222MNQ1MS Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | UUG1V222MNQ1MS PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Nichicon |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | UUG |
| Capacitance | 2200µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.55A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7825A @ 10kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.886" (22.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Quick Inquiry
| In Stock | 3117 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
