UPW2A331MHD
Part Number
UPW2A331MHD
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
UPW2A331MHD Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UPW2A331MHD PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UPW
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 702mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.08A @ 100kHz
Impedance 90 mOhms
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)