UPW1C332MHD
Part Number
UPW1C332MHD
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
UPW1C332MHD Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UPW1C332MHD PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UPW
Capacitance 3300µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.555A @ 100kHz
Impedance 22 mOhms
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)