UHW1E152MHD
Part Number
UHW1E152MHD
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
UHW1E152MHD Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UHW1E152MHD PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UHW
Capacitance 1500µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.56A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6A @ 100kHz
Impedance 16 mOhms
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)