UCW1C101MCL1GS
Part Number
UCW1C101MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
UCW1C101MCL1GS Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UCW1C101MCL1GS PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UCW
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 70mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 140mA @ 100kHz
Impedance 1.1 Ohms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)