UCV1V221MCL1GS
Part Number
UCV1V221MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
UCV1V221MCL1GS Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UCV1V221MCL1GS PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UCV
Capacitance 220µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 300mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 600mA @ 100kHz
Impedance 160 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)