UCS2D221MHD1TN
Part Number
UCS2D221MHD1TN
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
UCS2D221MHD1TN Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UCS2D221MHD1TN PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UCS
Capacitance 220µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.183A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.365A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)