UCL1V151MCL6GS
Part Number
UCL1V151MCL6GS
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
UCL1V151MCL6GS Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UCL1V151MCL6GS PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UCL
Capacitance 150µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 425mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 850mA @ 100kHz
Impedance 100 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)