UAL50-0R3F8
Part Number
UAL50-0R3F8
Manufacturer
Riedon
Category
Resistors
Description
RES CHAS MNT 0.3 OHM 1% 50W
UAL50-0R3F8 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UAL50-0R3F8 PCB Footprint and Symbol
Brand Riedon
Product Line Passive Components
Subcategory Chassis Mount Resistors
Series UAL
Resistance 300 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Features Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)