TZ630N24KOFHPSA1
Part Number
TZ630N24KOFHPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Thyristors
Description
SCR MODULE 2.4KV 1500A MODULE
TZ630N24KOFHPSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TZ630N24KOFHPSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 2.4kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 955A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1500A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 25.5A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 500mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C