TYN16B-600CTJ
Part Number
TYN16B-600CTJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Category
Thyristors
Description
TYN16B-600CTJ D2PAK Q1 T1
TYN16B-600CTJ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TYN16B-600CTJ PCB Footprint and Symbol
Brand WeEn Semiconductors
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs
Series -
Voltage - Off State 600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 6mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max) 10.2A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16A
Current - Hold (Ih) (Max) 40mA
Current - Off State (Max) 1mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 180A, 198A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature 150°C (TJ)