TUHS5F24
Part Number
TUHS5F24
Manufacturer
Cosel
Category
Power Supplies - Board Mount
Description
AC/DC CONVERTER
TUHS5F24 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TUHS5F24 PCB Footprint and Symbol
Brand Cosel
Product Line Power
Subcategory AC DC Converters
Series TUH (5W)
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 220mA
Power (Watts) 5W
Applications ITE (Commercial)
Features DC Input Capable, Universal Input
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 83%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 1.13" L x 0.69" W x 0.50" H (28.7mm x 17.5mm x 12.7mm)