TPS65010RGZR
| Part Number | TPS65010RGZR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC POWER/BATTERY MGMT 48-QFN |
TPS65010RGZR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TPS65010RGZR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Battery Chargers |
| Series | - |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Number of Cells | 1 |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Programmable Features | - |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Charge Current - Max | 500mA |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Interface | I²C, USB |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |