TPS61041DRVT
| Part Number | TPS61041DRVT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LED DRIVER WHITE BCKLGT 6SON |
TPS61041DRVT Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TPS61041DRVT PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | LED Drivers |
| Series | - |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 1.8V |
| Voltage - Supply (Max) | 6V |
| Voltage - Output | 28V |
| Current - Output / Channel | 215mA (Switch) |
| Frequency | 1MHz |
| Dimming | PWM |
| Applications | Backlight |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
Quick Inquiry
| In Stock | 102 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
