TPS24751RUVT
| Part Number | TPS24751RUVT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC CTRLR HOT SWAP 2.5-18V 36VQFN |
TPS24751RUVT Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TPS24751RUVT PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Hot Swap Controllers |
| Series | - |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Applications | General Purpose |
| Features | Auto Retry, Thermal Limit |
| Programmable Features | Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout, OVP, Slew Rate, UVLO |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 18V |
| Current - Output (Max) | 12A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 1mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 36-VQFN (7x3.5) |
Quick Inquiry
| In Stock | 6568 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
