TM400DZ-H
Part Number
TM400DZ-H
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Thyristors
Description
SCR PHSE CTRL DL MOD 800V 400A
TM400DZ-H Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TM400DZ-H PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 800V
Current - On State (It (AV)) (Max) 400A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 620A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8000A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)