TLC59208FIRGYR
| Part Number | TLC59208FIRGYR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LED DRVR LIN DIM 50MA 16VQFN |
TLC59208FIRGYR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TLC59208FIRGYR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | LED Drivers |
| Series | - |
| Type | Linear |
| Topology | - |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 8 |
| Voltage - Supply (Min) | 3V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | 17V |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Frequency | - |
| Dimming | PWM |
| Applications | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (4x4) |
Quick Inquiry
| In Stock | 336 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
