TL3302BF180QJ
| Part Number | TL3302BF180QJ |
| Manufacturer | E-Switch |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
TL3302BF180QJ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TL3302BF180QJ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | E-Switch |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Tactile Switches |
| Series | TL3302 |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC |
| Actuator Type | Rectangular Button |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 5.00mm |
| Actuator Length, Right Angle | - |
| Actuator Orientation | Top Actuated |
| Termination Style | J Lead |
| Outline | 6.00mm x 3.50mm |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Operating Force | 180gf |
| Ingress Protection | - |
| Features | Tactile Feedback |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 5544 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
