TCLT1109
| Part Number | TCLT1109 |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Opto Division |
| Category | Isolators |
| Description | OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SOP |
TCLT1109 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TCLT1109 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Semiconductor Opto Division |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Series | - |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Current Transfer Ratio (Min) | 200% @ 5mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | 400% @ 5mA |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 6µs, 5µs |
| Rise / Fall Time (Typ) | 3µs, 4.7µs |
| Input Type | DC |
| Output Type | Transistor with Base |
| Voltage - Output (Max) | 80V |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.25V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 60mA |
| Vce Saturation (Max) | 300mV |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 5 Leads |
| Supplier Device Package | 6-SOP, 5 Pin |
Quick Inquiry
| In Stock | 4455 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
