TB62747AFNG,C8EL
| Part Number | TB62747AFNG,C8EL |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LED DVR 16CH CC 24SSOP |
TB62747AFNG,C8EL Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TB62747AFNG,C8EL PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | LED Drivers |
| Series | - |
| Type | Linear |
| Topology | Shift Register |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 16 |
| Voltage - Supply (Min) | 3V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | 26V |
| Current - Output / Channel | 45mA |
| Frequency | - |
| Dimming | - |
| Applications | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-LSSOP (0.220", 5.60mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 34826 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
