TAJD107M010RNJ
Part Number
TAJD107M010RNJ
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917
TAJD107M010RNJ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TAJD107M010RNJ PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Capacitors
Series TAJ
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 700 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)