T7S0186504DN
Part Number
T7S0186504DN
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Thyristors
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1800V 650A
T7S0186504DN Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T7S0186504DN PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.8kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 650A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1020A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8200A, 9000A
Current - Hold (Ih) (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)