T7S0175504DN
Part Number
T7S0175504DN
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Thyristors
Description
SCR PHASE CTRL MOD 550A 1700V
T7S0175504DN Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T7S0175504DN PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure -
Number of SCRs, Diodes -
Voltage - Off State -
Current - On State (It (AV)) (Max) -
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) -