T540D336K030BH8510
Part Number
T540D336K030BH8510
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP TAN POLYMER COTS SMD 33UF 10
T540D336K030BH8510 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T540D336K030BH8510 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series KO-CAP® T540
Capacitance 33µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 30V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)