STGIPS10K60A2
Part Number
STGIPS10K60A2
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Power Management ICs
Description
MOD IPM 600V 10A 25-SDIP
STGIPS10K60A2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models STGIPS10K60A2 PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Semiconductors
Subcategory Power Driver Modules
Series SLLIMM™
Type IGBT
Configuration 3 Phase
Current 10A
Voltage 600V
Voltage - Isolation 2500Vrms
Package / Case 25-PowerDIP Module (0.993", 25.23mm)