STGE50NC60WD
| Part Number | STGE50NC60WD |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT UFAST N-CH 100A 600V ISOTOP |
STGE50NC60WD Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | STGE50NC60WD PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | PowerMESH™ |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100A |
| Power - Max | 260W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.6V @ 15V, 40A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 4.7nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Supplier Device Package | ISOTOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 321 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
