STGB30H60DF
Part Number
STGB30H60DF
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Transistors
Description
IGBT 600V 60A 260W D2PAK
STGB30H60DF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models STGB30H60DF PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 60A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 30A
Power - Max 260W
Switching Energy 350µJ (on), 400µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 105nC
Td (on/off) @ 25°C 50ns/160ns
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 110ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)