STDRIVE601TR
| Part Number | STDRIVE601TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Power Management ICs |
| Description | TRIPLE HALF-BRIDGE HIGH-VOLTAGE |
STDRIVE601TR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | STDRIVE601TR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (3) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | Analog, Logic |
| Load Type | Capacitive and Resistive |
| Technology | Power MOSFET, IGBT |
| Rds On (Typ) | 35Ohm |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | 350mA |
| Voltage - Supply | 9V ~ 20V |
| Voltage - Load | 580V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SO |
Quick Inquiry
| In Stock | 452 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
