SSF67V70S1000
Part Number
SSF67V70S1000
Manufacturer
Cynergy 3
Category
Specialized Sensors
Description
SENSOR LEVEL 70-1000MM 4-20MA
SSF67V70S1000 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SSF67V70S1000 PCB Footprint and Symbol
Brand Cynergy 3
Product Line Sensors
Subcategory Float, Level Sensors
Series SSF67V
Type Liquid
Output Type Analog (Single Float)
Output Configuration 4mA ~ 20mA
Current -
Minimum Liquid Specific Gravity 0.8
Switch Actuation Level 2.756", 39.370" (70mm, 1000mm)
Mounting Type Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism 316 Stainless Steel
Operating Temperature 135°C
Voltage Rating 120VDC, 240VAC