SSF-LXH100HGW
| Part Number | SSF-LXH100HGW |
| Manufacturer | Lumex Opto/Components Inc. |
| Category | LED Lighting |
| Description | LED 5MMRA RED/GRNDIFF BICLR PCMT |
SSF-LXH100HGW Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SSF-LXH100HGW PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Lumex Opto/Components Inc. |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs |
| Series | - |
| Color | Green, Red |
| Wavelength - Peak | 565nm, 700nm |
| Configuration | Single |
| Current | 25mA Green, 25mA Red |
| Millicandela Rating | 20mcd Green, 6mcd Red |
| Viewing Angle | 60° |
| Lens Type | Diffused, White |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Voltage Rating | 2.2V Green, 2V Red |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
Quick Inquiry
| In Stock | 3378 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
