SN74F257N
Part Number
SN74F257N
Description
IC QUAD 2-1 DATA SEL/MUX 16-DIP
SN74F257N Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SN74F257N PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Semiconductors
Subcategory Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series 74F
Type Multiplexer
Circuit 4 x 2:1
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)